Aktualne Msze Święte i ogłoszenia

Poniedziałek  15  lipiec 2024

17: 00 1. + Adam Tomaszewski z ofiary uczestników pogrzebu

17.30 1. + Sławomir Szot – od rodziny z parafii Olbięcin

18:00 1. + Eugeniusz Spychaj – 10 rocznica śmierci , Zofia, Jan , Zofia Spychaj, Weronika , Jan, Helena, Mieczysław Borowski , Jan , Cezary Jajszczak, Jerzy Cheba, Danuta i Kazimierz Osuch.

Wtorek  – 16  lipiec 2024

17: 00   1. Dziękczynna za wszelkie łaski otrzymane od Boga i w intencji Bogu wiadomej.

17.30   1. + Adam Walkiewicz – z ofiary uczestników pogrzebu

18.00 1. + Andrzej Kalinowski – z ofiary uczestników pogrzebu

Środa –  17 lipiec 2024

17:30  1. + Monika Żylińska z ofiary uczestników pogrzebu

18:00  1. + Mariola Lesica – z ofiary uczestników pogrzebu

Czwartek –  18  lipiec 2024

17.00  1 . + Halina Nowocień – od Małgorzaty i Franciszka Makowskich

17:30  1. + za zmarłych rodziców Adama i Czesławę Skarba

18:00  1.  + Andrzej Kalinowski z ofiary uczestników pogrzebu

Piątek  – 19  lipiec 2024

15:00 1. +  Anna Kwiecień – od Michała z Nowego Sącza

18.00 1. + dziękczynno – błagalna w 38 rocznicę ślubu Haliny i Wiesława Kolasa o Boże błogosławieństwo , zdrowie oraz o Opiekę Matki Bożej dla całej rodziny.

Sobota – 20  lipiec 2024

7:30  1.  + Dziękczynno – błagalna o zdrowie i potrzebne łaski dla Jadwigi i jej rodziny.

17:30  1. + Piotr Kulczycki – 9 rocznica śmierci

18:00  1.  + Mariusz Kot – 21 rocznica śmierci

Niedziela – 21  lipiec 2024

8:00 1.  za parafian

9.30  1.  + Wojciech Gruszka – 38 rocznica śmierci , Józefa(K) Mieczysław Gruszka i zmarłych z rodziny Gruszków i Kwapiszów.

11:00 1. + Tadeusz Kalita i zmarłych z rodziny

12:30 1. + Andrzej Borowiak – 6 rocznica śmierci

18:00 1. + O Boże Błogosławieństwo , dary Ducha Świętego, opiekę Matki Odkupiciela dla Darii i łaskę zdrowia

Ogłoszenia – 15 niedziela 2024r

1. Trwają zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. W parafii św. Jana Pawła II 28 lipca o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie przed pielgrzymkowe. Będą podawane wszelkie informacje na temat uczestnictwa w pieszej pielgrzymce.
  2. We wtorek przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel.
  3. Dziękuję za wczorajsze posprzątanie i udekorowanie  kościoła mieszkańcom bloku  84 a mianowicie Alinie Wójcik, Krystynie Maj, Ewie Wąsik Mirosławie Wnuk oraz Ewie i Mariuszowi Kądziela.. Dziękuję za ofiarę w kwocie 330 z racji sprzątania od mieszkańców bloku. Złożona ofiara została przeznaczona na   za zakup nowych flakonów na kwiaty.
  4. Dziękuję za prace porządkowe paniom Barbarze Zugaj, Marii Marzec, Henryce Kwiecień oraz panom za pomoc w pracach przy remontach w domu parafialnym Wiesławowi Kolasa, Lechowi Barańskiemu, Stanisławowi   Szczechura,
  5. Panu Jackowi Majcherkiewicz i jego firmie dziękuję za wykonanie w mieszkaniu ks. Zbigniewa aneksu kuchennego.
  6. Do zawarcia Sakramentu Małżeństwa przygotowują się: Przemysław Lisowski z naszej parafii i Anna Wójcik z parafii Chybice zapowiedź pierwsza.

Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzić będą swoje imieniny , urodziny i inne jubileusze składamy najlepsze życzenia.

Stworzenie świata niewidzialnych duchów- aniołów

W wielu domach rodzice umieszczają nad łóżeczkiem syna lub córki obrazek Anioła Stróża. Zwykle przedstawiony jest on jako uduchowiona istota ze skrzydłami, strzegąca dzieci. Jedną z pierwszych modlitw, którą rodzice uczą swoje dziecko jest modlitwa: Aniele Boży, Stróżu mój. W czasie dzisiejszej katechezy spróbujemy odpowiedzieć na pytania: kim są aniołowie? Co o nich wiemy? Czego na ich temat uczy Kościół?

Słowo anioł pochodzi od greckiego słowa angelos i oznacza zwiastuna albo posłańca. Anioł to istota, która nie należy do świata ziemskiego, ale może kontaktować się z ludźmi i wywierać na nich wpływ. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi. Przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne” (KKK 330). Jan Paweł II nauczał, że „stanowią one jak gdyby najbliższe środowisko Boga”. Biblia wielokrotnie wspomina o udziale aniołów w najważniejszych momentach historii zbawienia. W Starym Testamencie anioł strzegł bram raju po opuszczeniu tego miejsca przez Adama i Ewę (Rdz 3,24); aniołowie objawiali prorokom wolę Boga (Iz 6,6; Ez 40,3) oraz głosili chwałę Stwórcy (Iz 6,2). W szczególności aniołowie mają misję troszczenia się o ludzi. Widać to doskonale w Nowym Testamencie, kiedy to anioł zapowiedział Zachariaszowi niezwykłe narodziny jego syna (Łk 1,19), zwiastował Maryi poczęcie Jezusa (Łk 1,26) i polecił Józefowi udać się do Egiptu, aby uchronić Dzieciątko przed zemstą Heroda (Mt 2,13-19). Ewangelie mówią także o obecności anielskiej podczas modlitwy Jezusa w Ogrójcu (Łk 22,43), przy grobie Zmartwychwstałego (Łk 24,4) i przy Wniebowstąpieniu (Dz 1,11). Wszyscy Ewangeliści zapisują też, że „Syn Człowieczy… przyjdzie w chwale Ojca swojego razem z aniołami świętymi” (por. Mk 8,38).

Z analizy tekstów biblijnych wynika, że aniołów jest wielu. Są oni „stworzeniami duchowymi, które nieustannie wielbią Boga i służą Jego zbawczym zamysłom. Współdziałają we wszystkim, co dla nas jest dobre. Otaczają Chrystusa, swego Pana, służą Mu w szczególny sposób w wypełnianiu Jego zbawczej misji wobec ludzi” (KKK 350, 351). Biblia wspomina o różnych grupach aniołów (chórach anielskich), wymieniając m.in. archaniołów, serafinów, cherubinów, moce, zwierzchności albo panowania. Zapewne to zróżnicowanie wynika ze spełnianych przez nich funkcji.

7 371 Wyświetleń