Historia

Parafia pw. Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się na os. Rosochy. W poł. lat 70-tych XX w. ks. Kazimierz Pelc, proboszcz parafii św. Michała Archanioła, starał się u władz miejskich o wyznaczenie placu pod budowę kościoła na tym osiedlu. Pomimo jego licznych próśb miejsce to nie zostało wskazane. W poł. grudnia 1983 r. os. Rosochy znalazło się na terenie nowoutworzonej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Plac pod budowę świątyni na os. Rosochy wyznaczyły dopiero władze państwowe pod koniec lat 80-tych XX w. Dlatego też bp E. Materski w marcu 1988 r. mianował ks. Jana Bukowskiego wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego, z poleceniem tworzenia parafii na os. Rosochy. Krzyż na działce wskazanej przez władze administracyjne poświęcił bp E. Materski 4 kwietnia 1988 r. Parafię pw. Matki Odkupiciela erygowano 20 sierpnia 1988 r. Jeszcze w tym samym roku wybudowano prowizoryczną kaplicę, w której odprawiane były nabożeństwa. Kościół parafialny pw. Matki Odkupiciela wybudowany został w latach 1990-2002 wg projektu inż. Janusza Gruszczyńskiego oraz inż. Andrzeja Czajkowskiego. Nabożeństwo, rozpoczynające budowę świątyni, odbyło się 14 sierpnia 1990 r. Wmurowanie aktu erekcyjnego w ławy budującego się kościoła miało miejsce 23 czerwca 1991 r. We wrześniu 2000 r. bp M. Zimałek dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego w mury nowej świątyni. Konsekracji kościoła dokonali biskupi E. Materski i M. Zimałek 15 września 2002 r. Świątynia ma nowoczesną bryłę, posiadającą cechy modernistyczne. Styl kościoła charakteryzuje się skromną i czystą funkcjonalnością. Jedynymi detalami dekoracyjnymi są krzyż na tylnej fasadzie, obramowania dużych, prostokątnych okien oraz blendy nawy poprzecznej. Plan świątyni jest dość nieregularny, ściany ceglane, a dach prosty, blaszany, dwuspadowy. Nieco zbyt mała w stosunku do rozłożystej bryły, prostokątna wieża z paroma okienkami u góry zakończona jest czterospadowym daszkiem, nietypowym dla modernizmu. Wewnątrz płaski, kasetonowy strop oparty jest na kwadratowych, żelbetowych filarach. Dobrze udało się wkomponować tradycyjne wyposażenie kościoła, także ołtarz główny z nastawą stylizowaną na klasycyzm. Za ołtarzem znajduje się obejście oraz dość duże zaplecze.

Odpust parafialny: Matki Odkupiciela (15 września)